poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Praca dla górników w Australii - pytania i odpowiedzi

Cieszę się, że mój post o możliwości podjęcia pracy w Australii wzbudził duże zainteresowanie czytelników. Dziś rano brałem udział w telekonferencji z firmą, z którą współpracuję w tym zakresie i dzięki dużej aktywności czytelników i licznym pytaniom udało mi się wyjaśnić kilka spraw. Zamieszczam poniżej pytania od czytelników bloga i odpowiedzi, które udało mi się uzyskać. W razie jakby były kolejne, proszę o nadsyłanie mailem lub pisanie w komentarzach.

Update 29.06.2013: Więcej informacji na temat pracy dla górników w Australii możecie znaleźć na stronie Australia Dla Górników.

Polecam również do przeczytania:
Dokumenty potrzebne do wizy australijskiej
Mining lifestyle guide

1.      Ile trwa cały proces od pierwszego kontaktu headhuntera do wyjazdu?
Generalnie to zależy od kwalifikacji. Jeśli potencjalny kandydat spełnia wszystkie warunki stawiane przez firmę, między rozmową kwalifikacyjną przez telefon a decyzją o zatrudnieniu upływa ok. tygodnia. Najdłużej trwają formalności wizowe, ok. 3-4 tygodni. Ogólnie można przyjąć, że od pierwszego kontaktu do wyjazdu upływa około 3 miesięcy.


2.      Na jakie okresy są zazwyczaj podpisywane kontrakty?
Możliwe są zarówno kontrakty krótkoterminowe, na 1 rok, jak i dłuższe – np. 2-4 lata. Wiza sponsorowana zawsze obowiązuje na czas trwania kontraktu. Po bodajże 3 latach można starać się o rezydenturę i w dalszej kolejności o obywatelstwo.
3.      Czy moja pensja jest obciążona w jakiś sposób przez firmę headhunterską czy jest to rozliczenie pomiędzy firmą górniczą a pośrednikiem.
Nie, rozliczenie następuje wyłącznie między firmą headhunterską a jej klientem, czyli firmą górniczą. Nie ma żadnego wpływu na wynagrodzenie pracownika.
4.      Jaki jest stosunek brutto do netto, bo wszystkie oferty zawierają zazwyczaj oferty pensji rocznej brutto. Na jakie dodatkowe bonusy można liczyć.
Informacje o stawkach podatkowych znajdują się na stronie:
Generalnie zarobki w górnictwie wchodzą w przedział między 80 001 a 180 000$, obciążony stawką podatkową 17 550$ + 37 centów za każdy dolar powyżej 80 000. Czyli przykładowo:
Inżynier górnik z 5-letnim doświadczeniem zarabia 150 000 AUD rocznie – pensja brutto.
Podatki: 17 550$ + 37 centów za każdy dolar powyżej 80 000 = 17550 + 25900 = 43 450$
Pensja netto: 150 000 - 43 450 = 106 550 AUD * 3,29 PLN/AUD = 350 500 zł/rok = 29 200 zł/miesiąc

Od tej kwoty należy jeszcze odjąć kwotę na ubezpieczenie zdrowotne (Medicare) – 1,5% zarobków.
Dodatkowe premie zależą od polityki firmy – część je przyznaje, a część nie. Premie mogą dochodzić do 20% zarobków.

5.      Jeśli firma ściąga mnie do pracy (wiza sponsorowana), to ma ona prawo do wyłączności w zatrudnieniu mnie, a co w przypadku gdyby doszło do zwolnienia mnie z jakiegoś powodu niezależnego ode mnie, czy mogę w ramach wizy szukać jeszcze zatrudnienia w innej firmie górniczej czy pakuję walizki i do Polski?
Standardowo okres wyłączności w zatrudnieniu trwa od 3 do 6 miesięcy, natomiast okres kontraktu to co najmniej rok. Ale już po przylocie do Australii lub w momencie gdy kontrakt zbliża się do końca można szukać innej pracy, jeśli pracownik nie jest zadowolony z oferowanych warunków. Zatem wiza nie traci ważności w momencie zwolnienia, tylko jeśli była wystawiona na rok, to właśnie tyle jest ważna.

6.   Czy firmy górnicze zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie  w campusach w pobliżu kopalni, oraz czy wspomagają  pracowników w poszukiwaniu i wynajęciu mieszkania bądź domu w dużych miastach (Perth, Sydney… itp.). 
Firmy zazwyczaj mają campusy dla górników zlokalizowane przy kopalniach. W momencie, gdy pracownik przebywa w campusie, ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie (+ew. inne niezbędne rzeczy jak internet). Dla osób przybywających pierwszy raz do Australii firmy oferują pomoc w znalezieniu mieszkania na początkowy okres pobytu (3-4 tygodnie). Po tym okresie pracownik musi znaleźć i opłacić mieszkanie i wyżywienie samodzielnie, ale przy poziomie zarobków w górnictwie nie jest to najmniejszym problemem. Typowy plan pracy w kopalniach australijskich to 8/6, czyli 8 dni na kopalni i 6 dni w domu. W czasie tych 8 dni jak wspomniałem jest zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie.
7.      Jak wyjechać wraz z narzeczoną, żoną … Jak wygląda ich prawo do pracy, wymagania w stosunku do ich wykształcenia, znajomości języka (szczególnie gdy ich zawód występuje na liście SOL).
Wiza sponsorowana 467 uwzględnia wszystkich członków rodziny, czyli również żonę i dzieci. Niestety nie uwzględnia narzeczonych, dziewczyn itd. Partner nie musi spełniać żadnych formalnych wymagań, jest „podpinany” pod wizę sponsorowaną. Na podstawie tej wizy partner/partnerka ma prawo do pracy w Australii. Niestety nie ma zwyczaju, że firma ściągająca pracownika pomaga również żonie znaleźć pracę.
8.   Znajomy, który wyjechał niedawno twierdzi, że nie musiał zdawać egzaminu IELTS, ponieważ jego poziom zarobków w MINING będzie wyższy niż 88 tys. dolarów - poziom ustalony przez rząd australijski (wyjechał wykorzystując również model sponsorowania przez zatrudniającego).  Czy to prawda, że można uniknąć dodatkowych stresów i wydatków i ominąć ten egzamin?
Jest to prawda. Nie ma w tym momencie żadnych formalnych wymogów dla znajomości języka angielskiego. Decyduje wyłącznie rozmowa kwalifikacyjna z headhunterem i przyszłym  pracodawcą. Oni określają, czy kandydat włada angielskim w stopniu wystarczającym.

9.      Gdzie się mieszczą te kopalnie?
Zdecydowanie najwięcej kopalń znajduje się na wschodnim wybrzeżu (stany New South Wales oraz Queensland) – przede wszystkim kopalnie węgla oraz w Zachodniej Australii. Firma, z którą współpracuję ma siedzibę w Sydney, więc przede wszystkim szukają pracowników dla kopalń z NSW i QLD (np. Hunter Valley, Southern Highlands).
10 Jakie są warunki pracy płacowe?
Generalnie zarobki w przemyśle górniczym są bardzo dobre, najczęściej znacznie powyżej 100 000$ brutto rocznie, ale zależy to od firmy i doświadczenia kandydata. Przykładowo na tle innych dziedzin gospodarki:
Industry
AUD / Year
Accountant
85,944
Engineering
128,589
IT & Telecommunication
100,572
Marketing
89,904
Admin / Office Support
54,037
Mining, Oil & Gas
155,860
Human Resources & Recruitment
89,386
Manufacturing
84,712
Construction, Building & Architecture
122, 055
Education & Training
64,824

11.  Czy jest pomoc w aplikacji o wizę i przesiedleniu?
Oczywiście. W zasadzie wszystkie formalności są przerzucane na firmę zatrudniającą pracownika. Jego obowiązkiem jest tylko dostarczyć wymagane dokumenty. Otrzymuje się również pomoc w znalezieniu mieszkania na pierwszych kilka tygodni pobytu.
12.  Od kiedy ta praca?
W zasadzie to od zaraz, jeśli tylko kandydat spełnia wymagania stawiane przez pracodawcę. W tym momencie największe zapotrzebowanie jest na geologów i inżynierów-górników.
13.  Czy gorsza znajomość języka całkowicie wyklucza możliwość pracy?
Trudno powiedzieć jednoznacznie. Żeby dostać propozycję pracy, na pewno trzeba znać język w stopniu komunikatywnym na tyle, żeby zrobić dobre wrażenie na headhunterze i przyszłym pracodawcy.
14.  Czy uznawane są polskie certyfikaty, kwalifikacje itd.?
Do pracy jako górnik czy geolog nie ma potrzeby posiadania żadnych certyfikatów (np. kwalifikacji osoby dozoru górniczego) – firma sama decyduje czy chce daną osobę zatrudnić na danym stanowisku. Wyjątkiem są stanowiska np. drilling&blasting engineer, czyli osób pracujących z materiałami wybuchowymi. Aczkolwiek według moich informacji, jeśli ktoś ma doświadczenie w tego typu pracach, to zdobycie formalnego certyfikatu australijskiego w tym samym zawodzie nie jest problemem. Najważniejsze jest dla pracodawcy doświadczenie i umiejętności.

15. Czy są jakieś specyficzne wymagania co do pisania CV? 
Tak,  trzeba sporządzić CV według określonego szablonu. Dokładnie zostało to opisane w CV writing guide

16.  Jak wygląda sprawa z urlopami, jaki jest wymiar i na jakich zasadach działa? 
Standardowa długość urlopu to 28 dni rocznie, ale niektóre firmy górnicze ze względu na charakter pracy (nie da się ukryć, że jednak trudniejszy niż w wielu innych zawodach) dają nawet więcej (do 5 tygodni).
17. Czy też tak jak w Polsce są jakieś przywileje górnicze? W jakim wieku przechodzi się na emeryturę?
 Wiek emerytalny to 65 lat i jest taki sam jak w innych zawodach. Wiadomo, że w Polsce górnicy (aczkolwiek tylko część, nie dotyczy to np. kopalń surowców skalnych) mogą przechodzić na wcześniejsze emerytury. Ale żeby ująć to w kontekście - jeśli polski górnik przejdzie na emeryturę, nadal może pojechać do Australii, popracować kilka lat i wrócić jako bogaty człowiek. Przy kilkunastoletnim doświadczeniu, taki pracownik może zarobić spokojnie blisko 400 tys. zł rocznie (brutto).

18. Jak wygląda opieka zdrowotna i bhp? Jeśli praca jest w szkodliwych warunkach, to czy są  za to jakieś dodatki?
Opieka zdrowotna i kontrola stanu zdrowia jest jednym z wymagań wizowych. Opieka zdrowotna jest organizowana dla pracownika na miejscu, w momencie gdy przyjmie on ofertę pracy w Australii. Przepisy BHP są bardzo surowe, ponadto istnieją regulacje wymuszające organizację pracy w sposób bezpieczny. Ich kontrolą zajmują się inspektorzy BHP i pracownicy dozoru.
Warunki pracy w kopalniach australijskich są jednymi z najbezpieczniejszych na świecie. Ale jak to w górnictwie, sama praca jest związana z pewnymi nieodłącznymi ryzykami. Podejmuje się środki zapobiegawcze, aby przeciwdziałać skutkom oddziaływania hałasu, wibracji i innych szkodliwych aspektów pracy.

14 komentarzy:

 1. Super, dzięki, też gadałem z Nickiem i z tego co powiedział to najważniejsze jest doświadczenie, tak więc po studiach rok dwa popracować i jechać do Australii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie zredagowany temat. Fajnie że ktoś wreszcie przedstawił jasno temat pracy górników w Australii. Słówko do kolegi Agahmemnona: rok pracy po studiach to żadne doświadczenie. Moim skromnym zdaniem to co najmniej 3-4 lata

  OdpowiedzUsuń
 3. @skurczybyk
  Dzięki.
  Zgadzam się co do doświadczenia. Niestety większość firm szuka raczej pracowników doświadczonych (>3 lat na kopalni lub ogólniej mówiąc - w zawodzie) - nikt nie chce ryzykować przyjmowania i szkolenia absolwenta, który może w każdej chwili odejść... Z drugiej strony - pracownik z doświadczeniem ma większy wybór ofert i możliwości negocjacji warunków zatrudnienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam serdecznie,
  pozwólcie ,że się wtrącę :) Nadal chodzi mi o doświadczenie, a mianowicie: jeśli ktoś ma mało doświadczenia stricte na kopalni (1 rok), ale świetnie zna zasady health and safety, pracuje na tzw "przodku" więc w ciężkich warunkach, ma sporo uprawnień górniczych , a przed kopalnią zdobył duże doświadczenie w pracy w gazownictwie (produkcja, montaż i kontrola instalacji/rórociagów- usługi dla klientów biznesowych), ma również wysokie kwalifikacje(i umiejętności) spawalnicze co w górnictwie tez jest pomocne, to czy taka osoba będzie brana pod uwagę podczas rekrutacji? Czy lepiej byłoby poczekać jeszcze trochę i zdobyć więcej doświadczenia w pracy w kopalni (nie chodzi nawet o to by wyjechać już, można poczekać , ale mamy obawy czy rynek australijski będzie powiedzmy za 2, 3 lata nadal zainteresowany górnikami z PL)-pytanie składam w imieniu bliskiej mi osoby:) Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i porady, pozdrawiam, Agata:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Agato,
   co do doświadczenia 1 rok w górnictwie, to troche mało, prawdopodobnie twój znajomy ma niższy dozór i tyle. W górnictwie będzie ciężko, natomiast ostatnie doniesienia pracy australijskiej mówią o ogromnych kontraktach na najbliższe 20 lat w Mining, Oil and Gas więc proponuję wejść na stronę seek.com.au i poszukać pracy dla inżuyniera nafciarza, wiertnika itp... widziałem tego mnustwo. Sam obecnie szukam roboty jako inz górnictwa w AU ( lat doświadczenia)... Obie branże są baaarodzo opłacalne.

   Usuń
  2. Jeszcze coś na zachęte!!


   http://content.mycareer.com.au/salary-centre/mining-oil-gas/

   Usuń
 5. Witam i dziękuję za komentarz.
  Odpowiadając, powiedziałbym, że to zależy (uniwersalna odpowiedź na wszystkie pytania ;). Z jednej strony zauważyłem, że doświadczenie jest dla tamtejszych pracodawców bardzo ważne, ale z drugiej jakby w ogóle nie przyjmowali osób bez doświadczenia (lub z niewielkim), to w pewnym momencie skończyliby się ludzie do pracy. Myślę, że można próbować - w końcu wysłanie cv (albo nawet mnóstwa cv) nic nie kosztuje. Polecam poszperać w poszukiwaniu odpowiednich stanowisk np. na portalu seek.com.au.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję serdecznie za odpowiedź-będziemy w takim razie próbować:) Pozdrawiam.

   Usuń
 6. Super, dzięki za te pytania i odpowiedzi. A co do doświadczenia to czy na pewno jest tak jak piszecie Panowie? Mam dużo znajomych za granicą, którzy pracują w Mining, Oil&Gas i firmy bardzo chętnie biorą świeżych absolwentów i szkolą ich dla siebie. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

  OdpowiedzUsuń
 7. hmm a co radzicie mi jako studentowi AGH na III roku gornictwa i geologii na specjalizacji eksploatacja złóż surowcór mineralnych oraz na kierunku wirtotechnologia na wydziale odlewnictwa? Chciałbym pójść w kierunku górnictwa odkrywkowego i połączyć to z technologia wirtualną. Czy jest jakaś szansa dla mnie w australii w ciagu najblizszych lat? Czy raczej robic magisterke z wiertnictwa i zamiast robic wirtotechnologie to pójść od razu do pracy?

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam serdecznie. Czy ktoś z Was alb z Waszych znajomych pracuje lub jest zainteresowany pracą w Australii jako geodeta/mierniczy górniczy? Jakie są szanse na pracę w tym kierunku. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam,
  Niestety nie znam nikogo kto by pracował jako geodeta. Jak będę rozmawiał następnym razem z kolegą, który pracuje jako górnik mogę zapytać jak wygląda sytuacja geodetów. Szybki rekonesans na seek.com.au pokazał, że z ostatniego miesiąca jest ponad 300 ofert pracy jako surveyor różnych maści, więc chyba zapotrzebowanie jest.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. @Alek
  Z tego co zauważyłem, to emigrując do Australii (szczególnie na wizę sponsorowaną przez pracodawcę) trzeba mieć przynajmniej kilka lat doświadczenia w zawodzie. Co do połączenia górnictwa odkrywkowego z technologią wirtualną to jest kilka firm z branży software'u górniczego, które to rozwijają - m.in. CAE Mining, a pewnie wkrótce też Gemcom, bo został wykupiony przez Dassault Systemes, który rozwija tego typu rzeczy. Myślę, że będą chcieli to połączyć z górnictwem. Ale zdecydować co chcesz w życiu robić musisz niestety sam...

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, skończyłem AGH na kierunku Górnictwo i Geologia - Technika Podziemnej Eksploatacji Złóż. Od 4 lat pracuje na jednej z kopalń w Kompani Węglowej obecnie jako osoba średniego dozoru ruch na stanowisku zastępcy sztygara oddziałowego robót przygotowawczych. Miesiąc temu napisałem CV po angielsku i wysłałem miedzy innymi przez portale seek.com.au i minejobs.com.au a także do headhanterów z Australii. Aplikowałem głównie na stanowiska Mining Engineer - prawie ZERO odzewu. Zastanawiam się czy Austraijczycy dobrze zrozumieją moje CV i doświadczenie zawodowe( opisałem szczegółowo co robiłem w pracy) jako że tam człowiek po studiach nie jest supervisorem czy foreman'em. Tam sztygarami są ludzie z potężnym doświadczeniem w kierowaniu pracownikami fizycznymi i znajacy sie na pracy, posiadający uprawnienia do obsługi maszym itp. Ja mimo że jestem na stanowisku dozoru ruchu, tak na prawde bardziej nadaje sie do biura i komputera, do liczenia i rysowania ale niestety u nas kariera zawodowa na kopalni przebiega najczęsciej w taki jak mój sposób. Wydaje mi się ze odpowiednikiem Mining Engineer jest u nas np. specialista, starszy specialista, inspektor z tytułem inżyniera z działu przygotowania produkcji. Na kopalni jest ich mało natomiast os z tytułem inż górnictwa w dozorze jest mnóstwo. Mining Engneer AU nie równa się inżynier górnik PL. Nie wiem czy do końca dobrze to rozumuje. I teraz moje pytanie: jak mam predstawić swoja osobe w cv żeby osoba rekrutująca poważnie do tego podeszła a nie traktowała mnie jak "nieudacznika":) co skończył studia ale mimo to jest- nie wiem jak to nazwać... nie udolny, słaby i pracuje na dole i jedyne co liczy to ringi, ludzi i rolki na taśmociągu. Do kogo sie zgłosić? Jak zdobyć wize sponsorowana? Rozważam wyjazd w ciemno do szkoły językowej i szukanie pracy bezpośrednio face to face już w Australii w siedzibach firm górniczych i u headhanterów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń